Tipy a Rady

 

O hlavních kritériích, která by měla splňovat kvalitní dětská obuv, se můžete dočíst zde.

 

Dobré rady pro zdravou nohu

 • S péčí o nohu je nutno začít hned po narození dítěte. Již úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhotky můžou omezit pohyb dětských nohou a mohou způsobit deformity.
 • Jakmile dítě začíná lézt, mělo by mít šněrovací kotníčkové botičky. Zabrání se tak možné změně osy patní kosti a vyvrácení chodidla.
 • Dítě musí začít chodit samo a nezačne dříve, dokud jeho kostra, vazy a svalstvo není k tomu způsobilé. Stavěním dětí na nožičky, které ještě samo nechodí dítěti škodí.
 • Noha dítěte potřebuje ke svému vývoji úplnou volnost pohybu a možnost procvičování nožní svaloviny. Nebraňme proto dítěti chůzi a běhu naboso po přírodních měkkých podložkách jako je písek či tráva. Chůze naboso po přírodních površích prospívá noze i mozku dítěte. Naopak chůze naboso doma, po tvrdém a rovném povrchu typu, dlažby, plovoucí podlahy, dětskou nohu enormně zatěžuje!
 • Pro děti do cca 3 let věku není příliš vhodná obuv s komponenty pro podporu klenby. Děti mají v nožní klenbě tukový polštář, který chrání vyvíjející se klenbu před možným přetížením. Tento tukový polštář někdy u rodičů mylně vyvolává dojem ploché nohy.
 • Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Poměrně snadno tak zjistíte první příznaky deformací.
 • Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné a správné střihání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.
 • Pravidelně kontrolujte, zda dítě z obuvi nevyrostlo. Novou obuv kupujte včas, neboť malá obuv nohy poškozuje. V souladu s růstem nohou platí - čím menší dítě, tím více párů za rok. U batolat doporučujeme 1x měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za 2 až 3 měsíce, u starších školáků za 4 až 5 měsíců, u 15letých až 20letých jednou za půl roku.
 • I když dítě již samo běhá, nevoďme je na dlouhé procházky, nebo po nákupech bez kočárku nebo nosítka.
 • Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů (usně, tetxil) povolí do určité míry do šířky.
 • Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebe pohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.
 • Nekupujte obnošenou obuv nabízenou na dětských burzách či bazarech. Ostatně Vy sami si kupujete obuv po někom?
 • Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky, s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami. V takovém případě kupte raději novou obuv než čekat až z ní dítě vyroste.
 • Nepodceňujme přezouvání. Každé dítě by mělo mít na danou sezónu alespoň vždy dva páry obuvi na střídání.

Pár rad jak správně pečovat o obuv

Nejdůležitější funkcí obuvi je chránit naše nohy a to také před chladem a vlhkostí. Většina obuvi je vyráběna z přírodní usně která díky své pórovitosti napomáhá odvádět tělesné páry z vnitřku obuvi a nohy se díky tomu méně potí. Na druhou stranu je ale useň (kůže) nasákavý materiál, který při delším styku s vlhkým prostředím "trpí". Abychom podstatně prodloužili voděodolné vlastnosti usně je třeba obuvi věnovat jistou péči:

 1. Po každém styku s mokrým prostředí (déšť, sníh), nechat obuv řádně vyschnout pod zdrojem tepla (topením). Nedoporučujeme dávat obuv přímo na zdroj tepla, aby rychle vyschla. Hrozí zde seschnutí usně a odtržení se od lepené podešve nebo celková deformace obuvi.
 2. Nová obuv by se měla, vždy před prvním použití řádně naimpregnovat vhodným impregnačním prostředkem. Díky tomu si získá svrchní materiál voděodpudivé vlastnosti, které podstatně napomáhají oddálit nasákavost usně a zabrání tak pronikání vlhkosti do vnitřní části obuvi. Naše doporučení je u nové obuvi, provést první impregnační nástřik vždy 3x po sobě. Docílíte tak prostoupení impregnační složky do celé hloubky usňového materiálu a tím dokonalejší ochranu proti vlhku.

Impregnační složka není v obuvi napořád a postupem času a v závislosti na terénní a klimatické podmínky, vyprchává. Doporučujeme proto v období se zvýšenou vlhkostí (jaro, podzim, zima) impregnaci, vždy po po 3 týdnech nebo alespoň 1x měsíčně, obnovit.

Dalším tématem je zda a proč impregnovat obuv s klimamembránou? Zde jsou 3 základní důvody:

- klimamembrána (Gore-Tex, Sympatex a pod.) je v obuvi vždy uložena mezi svrchním materiálem a podšívkou (vnitřní částí obuvi). Sama klimamembrána je o sobě voděodolná a konstruována tak aby nepouštěla vodu. Druhou její funkcí, ale je prodyšnost vodních par směrem ven za účelem uchování vnitřní části obuvi suché. Nebudete-li membránovou obuv ošetřovat impregnací, hrozí zde, že časem pronikne špína a různé nečistoty svrchním materiálem až na povrch membrány a následně ucpou její póry čímž se může značně omezit její funkce - prodyšnost.

- druhý důvodem proč impregnovat membránové boty je, že díky impregnaci si i svrchní materiál získá voděodpudivé vlastnosti a napomáhá tak zachovávat vnitřní část obuvi suchou.

- a nakonec třetím důvodem je, že impregnovaná obuv se vždy snadněji čistí a udržuje.

Při impregnaci membránové obuvi je však třeba dávat pozor jakým prostředkem impregnaci provádíme. V dnešní době lze na trhu sehnat různé impregnační prostředky. Některé z nich však v sobě obsahují silikonovou složku, která je pro ošetření membránové obuvi naprosto nevhodná. Silikon má totiž tendenci prosakovat skrz svrchní materiál až na povrch membrány a postupně ucpávat její póry. Použitím takovýchto prostředků si svévolně poškozujeme membránovou obuv resp. zabraňujeme tím jedné z jejich funkcí ? regulaci vnitřního klimatu v obuvi. Doporučujeme Vám proto vybírat výrobky z řady značky Collonil, jejichž impregnace i ostatní výrobky jsou atestovány s použitím na většinu membránových materiálů ? především pak Gore-Tex a Sympatex.

 

A jedna důležitá poznámka na závěr:

Nikdy nelitujte peněz vynaložených do zakoupení kvalitní a zdravotně nezávadné obuvi pro své děti! Při vydělení pořizovací ceny, počtem dní kdy ji Vaše dítě bude užívat, se vždy bude jednat o zanedbatelnou částku, kterou investujete do zdraví Vašeho dítěte.

 

info@bimo.cz